Najczęściej zadawane pytania

Ile i jakie są parkowania na egzaminie?
Jeżeli dobrze wykonane, to jedno. Do każdego parkowania mamy prawo jednej korekty. Parkowanie prostopadłe przodem, skośne przodem i równolegle tyłem. Punkt odniesienia to krawężnik.
Dlaczego zatrzymuje się na strzałce?
Dla większego bezpieczeństwa. W szczególności pieszych. Przeważnie w momencie gdy my mamy strzałkę i skręcamy pieszym wyświetla się światło zielone. Zatrzymując się, jedziemy z mniejsza prędkością co w znacznej mierze eliminuje ryzyko potracenia.
Czy mogę stawać na pasach?
W szczególnych przypadkach tak. Gdy przejście dla pieszych usytułowane jest przy krawędzi jezdni poprzecznej, a my musimy stanąć na końcu drogi aby upewnić się czy możemy jechać czy nie.
Czy autobus ma pierwszeństwo?
Oczywiście ze nie. Pierwszeństwo oznacza ze musimy wpuścić autobus w każdej sytuacji, umożliwienie zmiany pasa ruchu lub włączenia się do ruchu przy wyjeździe z zatoki oznacza ze robimy to gdy nie musimy gwałtownie hamować gdyż to powoduje zagrożenia w ruchu drogowym.
Dwóch gości cofa, kto komu ustępuje?
Ktoś musi odpuścić. Prawo nakłada na obu cofających takie same obowiązki, czyli ustąpić pierwszeństwa i zachować szczególna ostrożność. W przypadku kolizji policjant każe obu cofających mandatem, chyba ze któryś powie ze się zatrzymał a ten drugi w niego wycofał.
Który kierunek przy parkowaniu?
Ten w która stronę kręcimy kierownica:)
Czy na egzaminie pojazd może zgasnąć?
Tak, ale w mało istotnym momencie. Nie, jak uciekamy ze skrzyżowania. Egzaminator nie przerywa egzaminu za zgaśniecie, ale za jego konsekwencje. Jeżeli pojazd zgaśnie nam na przejeździe kolejowym, lub w wyniku zgaśnięcia zablokujemy skrzyżowanie, nie dajemy egzaminatorowi wyboru.
Czy przy parkowaniu mogę uderzyć krawężnik?
Mogę dotknąć, poczuć krawężnik. Nie wolno na niego wjechać. Jeśli krawężnik jest wyższy, nie podjeżdżamy zbyt blisko aby nie uszkodzić zderzaka. Pamiętaj aby zatrzymać się przed krawężnikiem a nie, by krawężnik zatrzymał nas.
Przed którym sygnalizatorem się zatrzymuje?
Jeśli na skrzyżowaniu jest więcej jak jeden sygnalizator, zawsze przed pierwszym. W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli późno wyświetli nam się sygnał pomarańczowy, aby gwałtownie nie hamować i jeżeli budowa skrzyżowania na to pozwala zatrzymujemy się przed następnym.
Czy mogę pytać egzaminatora?
Możesz, ale nie odpowie bo to egzamin:) Jedynie, gdy polecenie egzaminatora jest dla nas niezrozumiałe, możemy to robić.
Dlaczego zatrzymujemy się na Strzelce i STOP?
Zatrzymujemy się po coś, nie dla samej idei zatrzymania. Przy skręcie warunkowym, zatrzymując się, wytracamy prędkość, aby nie potrącić pieszego który w tym czasie może mieć zielone światło i by łatwiej nam było dostrzec innych uczestników ruchu, którym należy ustąpić pierwszeństwa. STOP natomiast, stawiany jest w miejscach niebezpiecznych, o ograniczonej widoczności, ……….
Z jaką prędkością mam jechać na egzaminie?

Przede wszystkim bezpieczną, nie utrudniającą jazdy innym użytkownikom ruchu.
Prędkość należy zawsze dostosować do warunków panujących na drodze. Nie chodzi tu tylko o stan nawierzchni(oblodzona, z pokrywą śnieżną, mokra lub po prostu dziurawa) ale o to co się na danym odcinku drogi dzieje. Jeśli jest wąsko, pełno zaparkowanych na poboczu lub chodniku pojazdów i wzmożony ruch pieszych(pogrzeb, odpust, festyn lub inne większe skupisko ludzi), to mimo że mamy znak 50 km\h oczywiste jest ze tyle nie pojadę. Należy ograniczyć prędkość nawet do 30 lub 20 km\h i bacznie obserwować całe otoczenie drogi gdyż istnieje obawa, że ktoś nam wbiegnie na ulicę, ktoś inny może otwierać szeroko drzwi pojazdu…itp. Natomiast my kierowcy, musimy zrobić wszystko, aby ryzyko ewentualnego wypadku ograniczyć do absolutnego minimum.
Jeśli natomiast jedziemy pusta droga o dobrym stanie nawierzchni, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km\h nie możemy jechać 30, gdyż egzaminator uzna to za brak dynamiki jazdy lub jej utrudnianie. Możemy jechać 45 km\h a te 5 mniej to taki swoisty zapas, aby tej prędkości dozwolonej nie przekroczyć.
Podsumowując: dozwolonej prędkości nie wolno przekraczać, natomiast musimy poruszać się tak, aby nie utrudniać, ale i nie zagrażać innym uczestnikom ruchu. Pośpiech jest naprawdę złym doradcą.

Czy podczas omijania wyprzedzania dajemy kierunkowskaz?

I tak i nie. Nie zawsze przy wyprzedzaniu lub omijaniu zmieniamy pas ruchu, a tylko wtedy używamy kierunkowskazu.
Jeśli następuje zmiana pasa ruchu To tak.

Czy na drodze jednokierunkowej musze dawać kierunkowskazy?
To pytanie bardzo często się pojawia, lecz jeśli ktoś zastanowiłby się nad tym głębiej, to nie ma żadnego sensu. Kierunek dajemy przy zmianie pasa ruchu lub kierunku jazdy. Nie ma znaczenia czy jest to jedno czy dwu kierunkowa droga.
Czy stojąc na światłach daje na luz?
Można obserwować kiedy strzałka gaśnie, jest licznik lub stoimy jako trzeci i więcej pojazd na światłach.
Czy mogę zmieniać biegi na skrzyżowaniu?
Tak. Jak kręcisz kierownica i na przejeździe kolejowym nie.